Ayak, ayakta dururken vücut ağırlığını, koşarken de vücut ağırlığının birkaç mislini taşıyan fonksiyonel bir organdır. Ayak fonksiyonundaki en ufak bir bozukluk, ayaktan başlayarak bacak kas ve tendonları, diz, kasık, bel ve sırta kadar vücudun her yerinde çeşitli bulgulara neden olabilir. Ayak sağlığı bu yüzden ayak yapısı ve fonksiyonuna önem vermek, bir bakıma vücudun her parçasına önem vermek anlamına gelir.

Ayak analizi, ayak tabanındaki basınç dağılımını hem dururken ve adım atarken detaylı olarak gösterir. Bu nedenle ayak analizinde basınca duyarlı olan elektronik algılayıcıların yer aldığı özel bir tarayıcı bölümü kullanılır.

Yürüme problemleri olan kişilerin değerlendirilmesinde tanısal testler ve fiziki muayenelere yürüme analizi destek olur.

Kişiye özel tabanlık ile üretilen çözümler tamamen kişiye özel olmalı ve bir başkası için aynı çözümlerin doğru olmayacağı anlatılmalıdır. Kişiye özel tabanlık, kişilerin ayak yapılarına yönelik özel olarak hazırlanan tabanlıklardır.

Kişinin fiziksel özellikleri olan kilosu, boyu, ayak yapısına özel kullanım malzeme seçimi yapılarak tasarlanan tabanlıklar bilgisayar sistemine bağlı olarak ‘özel üretim tabanlık’ adı verilir. Diğer adı ‘kişiye özel tabanlık’tır.

Kişinin fiziksel özellikleri olan kilo, boy ve ayak yapısına özel malzeme seçimi yapılarak tasarlanan tabanlıklara ‘özel üretim tabanlık’ adı verilir. Diğer adı kişiye özel tabanlıktır.