Ayak analizi

Normal bir ayağın yere basış şekli bellidir. Kavisler ile birlikte önce ayağın dış kısmı ve sonradan da ön kısmı basar. Bu şekilde ayak, dinamizmini sağlamaktadır. Örnek olarak ayağın iç kavisi çöktüğünde ve düz tabanlık başladıysa bu basış şekli bozulur. Bu noktada tabanlık devreye girer. Eskiden hasta, ustalara gönderilerek ayağın kalıbı alınıyor, ustanın bilgi ve becerisi doğrultusunda da bu ayağa bir tabanlık yapılıyordu. Denge Ortopedi olarak teknolojinin sağladığı bütün imkanlardan faydalanıyoruz. Kişi “alıngaç” diye adlandırdığımız bir zemin üstünde yürütülerek, ayağının yere nasıl ne şekilde bastığı bilgisayar tarafından kaydedilir. Bilgisayarın hafızasında o kriterlerde olan bir hastanın (yaş, boy, kilo vs.) nasıl basması gerektiğini belirten bir istatistik bilgiler de mevcut bulunur. O anda kişinin bastığı hatalı harita, olması gereken harita ile üst üste getirilir. Bilgisayarlı ayak analizi bu şekilde elde edilir.

Ayak analizi nedir?

Ayak analizi, ayak tabanındaki basınç dağılımını hem durma ve adım atma hallerinde detaylı olarak gösterir. Bu nedenle ayak analizinde basınca duyarlı olan elektronik algılayıcıların yer aldığı özel bir tarayıcı bölümü kullanılır. Bilgisayar yardımı ile ayak tabanında, basım esnasında oluşan basınç değişimleri monitörde detaylı olarak ortaya çıkar. Ayak analizinde basınç değişimleri, en yükseği kırmızı renkten başlamak üzere, farklı renklerle ifade edilir. Basınçlar kilo paskal ( kPa) olarak ölçülebilmektedir.

Ayak analizi nasıl yapılır?

Kişilere sabit duruş ve yürüyüş yaptırılacak şekilde iki ayrı ölçüm yapılmaktadır. Foot scan ayak analizi ile kişinin sabit duruş ve yürüyüş pozisyonlarında milimetrik basıncı dahi analiz esnasında kayda geçer. Böylelikle hiçbir detay gözden kaçmamış olur. Kişi ayak ölçümünü yaptırarak dilediği takdirde ölçüm sonuçlarını hekime de rahatlıkla gösterebilir. Çünkü ayak analizi kesin sonuçlar verir ve yol gösterici olmaktadır. Sabit duruş ve yürüyüş sırasında alınan veriler kişinin ayak yapısına, kilosuna, günlük aktivitesine ve spor branşına göre bilgisayar tarafından kişiye özel olarak tabanlık hazırlanır.

Bilgisayarlı Ayak Analizi

Ayak tabanı analizi ile tespit edilecek olan sorunların sürecinde yazılım bilgisayarlı ayak tabanı analizi kullanılır.

Bilgisayarlı Ayak Analizi Faydaları

Her iki ayağın yük dağılımı, yüzey genişlikleri, aralarındaki asimetri, vücut ağırlık merkezi izdüşümünün geometrik pozisyonu, ayak eksenleri, yürüme döngüsünün normal olup olmadığı, vücut asimetrisine bağlı basma bozuklukları tespit edilir. Yürürken ve ayakta dururken ayrı ayrı değerlendirmeleri yapılır.

Ayak Tabanı Analizi

Aşil tendonu sakatlıkları, topuk ağrıları, düz tabanlık, ayağın içe basması ve topuk dikeni gibi ortopedik rahatsızlıklar kişiyi güncel hayatta rahatsız eder. Ayak tabanı analizi çeşitli süreçlerden oluşan ortopedik problemleri tespit eder. Kişiye özel tabanlık kullanımı sayesinde oluşan sorun giderilerek kişinin yaşam kalitesine ve spor performansına olumlu katkıda bulunmaktır. Kişiye özel tabanlık ayakkabı içinde kalınlık yapmayacak şekilde çok ince ve kaliteli olarak üretilir. Günlük kullanım için de üretimler de mevcuttur.

Ayak Analizi ile Basma Sorunları Tedavi Edilmezse Nelere Yol Açabilir?

Ayak deformiteleri (sürtünme ve basmadan kaynaklanan tahriş olmalar), ayak ağrılarının geçmemesi, erken eklem kireçlenmeleri, nasırlaşmalar, hayat kalitesinde düşüş, yaşlılıkta ayak basamama ve yürüyememe durumlarına yol açabilir.

Kişiye Özel Tabanlık Fiyatları

Kişiye özel tabanlık fiyatları hakkında Denge Ortopedi +90212 213 83 43 numaralı telefondan bilgi alabilir ya da buraya tıklayarak iletişim formunu doldurabilirsiniz.