Yürüme Analizi

Yürüme analizi, kişinin yürüme problemlerinin değerlendirilmesinde bilgisayar destekli araçlarla yapılan fiziki muayene yöntemidir. İnsan ayağı durma, koşma ve yürüme hallerinde farklı basabilir. Bu yüzden dinamik ölçüm ile fonksiyonellerin değerlendirilmesinde yürüme analizi önemlidir. Dinamik ölçüm, yürürken ve koşarken yapılan ölçümdür. İnsanların günlük aktivitesine, yaptığı işe uygun analiz ve test yapmak gerekir. Ayağın şekli ve formuyla ilgili ek analizler yapmak için kişinin ayak bileğine kadar detaylı ve tam bir tarama yapılır.

Yürüme analizi nedir?

İnsan ayağı yürüme, durma ve koşma durumlarında farklı basabilir. Bu yüzden dinamik ölçüm ile fonksiyonellerin değerlendirilmesi, yani yürüme analizi önemlidir. Dinamik ölçüm, yürürken ve koşarken yapılan ölçümdür. İnsanların günlük aktivitesine, yaptığı işe uygun analiz ve test yapmak gerekir. Örneğin, günlük hayatta aktivitesi fazla olan kişilerin (ayakta fazla duranlar ile yoğun yürüyüş yapanlar) analizlerini statik ve yürürken yapmak gerekir. Sporcuların ve spora başlayanların yürüme analizlerini ise statik, yürürken ve koşarken olmak üzere kapsamlı bir şekilde yapmak gerekir.

Yürüme Analiz Merkezi

Yürüme analiz merkezine her yaştan insanlar rahatlıkla gelebilir. Yapılan testler sonucunda hastaların yaşam kalitesini yükseltmek, hissedilen ağrıyı azaltmak veya yok etmek, ağrıların oluşum nedenini ortadan kaldırmak, doğu şekilde basmak ve yürümek vb. bir çok konuda farkındalık sağlayarak, hastalara bundan sonra ne yapılması gerektiği hakkında bilimsel verileri aktarıyoruz.

Yürüme analizi nasıl yapılır?

Denge Ortopedi ‘ye gelen hastalarımıza ideal parkur üzerinde yürüme analizi yaparak, basma ve yürüme bozukluklarını ortaya çıkarıyoruz. Bu işlem yaklaşık yarım saat süresince yapılarak, ayak tabanının 2 ve 3 boyutlu detaylı analizi bilgisayar ekranına aktarılıyor. Yüksek çözünürlüklü kameralar ile ayak bilek eklemi açıları ve yürüyüş video analizi yapılıyor. Hastalarımızın bacak uzunluk farkı, eklem sertlikleri, bacak kasları ve aşil tendon gerginlikleri vb. gibi bulgular da incelenerek bilgisayar ekranına aktarılan yürüme analizi sonuçları ile birleştirilerek hastaya sorunları ve bunların çözümüne yönelik yapılması gerekenler aktarılıyor, rapor halinde hastaya sunuluyor. Hastaya sunulan raporlarda yürüme-koşma analizlerinde;

 • Ayak tabanının içeri ve dışarı basma açıları
 • Düz tabanlık
 • Yüksek tabanlık
 • Topuk bölgesinden parmak uç kısmına kadar ayak tabanında oluşan yanlış yük dağılımı
 • Şeker hastalarının yara açılması muhtemel bölgelerin tespiti
 • Topuk dikeni
 • Ayak ön kısmında oluşan ağrı ve sertleşme
 • Baş parmakta kemik çıkıntı (halluks valgus) deformitesinin oluşum bölgeleri

gibi birçok fonksiyonel sorun tespit edilerek bunların oluşum nedenlerini ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Kişiye özel tabanlık

Yürüme analizi de yapıldıktan sonra, analiz sonuçlarına göre dizaynı yapılan tam destekli, kişiye özel tabanlık kullanımı ve analiz sonuçlarının incelenmesi sonucunda, verilen egzersizlerin yapılması oldukça önemlidir. Kişiye özel tabanlığın devamlı kullanımı ve egzersizlerin düzenli bir şekilde yapılmasının ardından, hastalara 6 ile 12 ay arasında ücretsiz yapılan kontroller sırasında analizler tekrar yapılır ve eski analizleri ile karşılaştırılır. Tabanlık kullanımı sonuçlarını gösteren veriler hastaya detaylı şekilde aktarılır.

Yürüme analizi nerede yapılır?

Yürüme analizi nerede yapılır sorusuna cevap Denge Ortopedi olacaktır. Alanında profesyonel ekibi ve kullandığı en son teknoloji cihazları ile birlikte size ayak sağlığı, ayak analizi, yürüme analizi ve kişiye özel tabanlık alanında hizmet vermektedir.

Yürüme analizi testi

Yürüme analizi testi kişinin yürüyüşü ile ilgili asıl problemi net olarak ortaya çıkarır. Gerekli tedaviye karar verme sürecinde önemli katkı sağlar. Kişinin takibi için objektif veri sağlar. Ayaktaki fonksiyonel bir bozukluğun nedeni, fonksiyonel testlerle ya da dinamik testlerle ölçüm yapılmadan bulanamaz. RS scan foot scan system gibi ileri teknolojiye sahip ‘Ayak Basınç Tarama Sistemi’ ve ‘Video Analiz Sistemi’ kullanılarak ayağın fonksiyonel veya statik haldeyken nasıl bastığına bakılmalıdır. Ayağın basınç dağılımında bir bozukluk varsa buna yönelik çözümler üretilmelidir. Buradaki birincil amaç koruyuculuk, ikincil amaç ise nedene yönelik çözüm üretmektir.

Yürüme analizi laboratuvarı

Yürüme analizi laboratuvarı ile erken teşhis önemli rol oynayarak, ameliyatlar azalıyor ve problemin kaynağı artık kolayca tespit edilebiliyor. İşlemlerin hepsi ağrısız ve acısız bir şekilde gerçekleşiyor. Yürüme analizi laboratuvarı ile genç, yaşlı herkese kesintisiz hizmet veriyoruz. Yürüme analizi laboratuvarlarından önceki dönemlerde yürüyüş bozukluğu nedeniyle kas gevşetme ameliyatları yapılıyordu. Fakat yürüme analizi laboratuvarlarıyla artık sorunlar hızlı bir şekilde belirlenip, ilgili tedavi başlatılabiliyor.

Yürüme analizi fiyatları

Yürüme analizi fiyatları hakkında Denge Ortopedi +90212 213 83 43 numaralı telefondan bilgi alabilir ya da linke tıklayarak iletişim formunu doldurabilirsiniz.

Yürüyüş analizi

Yürüyüş analizi sistemleri, tamamen özel yazılımlara sahip, bilgisayarlı ileri teknolojik sistemler olmalıdır. Ölçüm verileri tamamen ayak fonksiyonlarını değerlendirmek üzere hazırlanmış yürüyüş analiz cihazı, özel bir bilgisayar programı tarafından değerlendirilmeli ve buna göre yine bilgisayar programı tarafından kişiye özel tabanlık tasarımı yapılmalı ve de ayakkabı önerisinde bulunmalıdır. Yine bu detaylı bilgisayar verileri uzmanlar tarafından kullanılarak ileri düzeyde yorum ve çözümler yapılabilmelidir.

Yürüme analizi yapan hastaneler

Yürüme analizi yapan hastaneler gibi Denge Ortopedi Fulya’da yürüme analizi alanında en son teknoloji ve profesyonel deneyimli personeli ile size hizmet vermektedir.

Ayak tabanı analizi

Ayak tabanı analizi, aşil tendonu sakatlıkları, topuk ağrıları, düz tabanlık, ayağın içe basması , topuk dikeni gibi ortopedik rahatsızlıklar kişiyi günlük hayatında rahatsız eder. Amaç, Kişiye özel tabanlık kullanımı sayesinde oluşan sorun giderilerek kişinin yaşam kalitesine ve spor performansına olumlu katkıda bulunmaktır. Kişiye özel tabanlık, ayakkabı içinde kalınlık yapmayacak şekilde, çok ince ve kaliteli olarak üretilir. Ayrıca günlük kullanım için de üretimler mevcuttur.

Ayak analizi ile basma sorunları tedavi edilmezse nelere yol açabilir?

 • Ayak deformiteleri (sürtünme ve basmadan kaynaklanan tahriş olmalar)
 • Ayak ağrılarının geçmemesi
 • Erken eklem kireçlenmeleri
 • Nasırlaşmalar
 • Hayat kalitesinde düşüş
 • Yaşlılıkta ayak basamama ve yürüyememe durumu

Kişiye özel tabanlık fiyatları

Kişiye özel tabanlık fiyatları hakkında Denge Ortopedi +90212 213 83 43 numaralı telefondan bilgi alabilir ya da linke tıklayarak iletişim formunu doldurabilirsiniz.