Edit

Denge Ortopedi Protez ve Ortez yapım, uygulama ve Ayak Sağlığı merkezidir. Sağlık alanındaki çağın gereksinimleri şeklinde takip eden firmamız sağlık sektöründe önemli bir yer tutmaktadır. Protez Ortez, Ayak sağlığı ürünleri, Skolyoz Korseleri ve birçok ürün grubu ile hizmetinizdeyiz.

Tabanlık Nedir? Tabanlık Çeşitleri Nelerdir?

 Tabanlık Nedir? Tabanlık Çeşitleri Nelerdir?

Tabanlık, ayakta ortaya çıkan birtakım problemlerin tedavi edilmesinde, günlük hayattaki aktivitelerde konfor sağlayan ya da spor yaparken sakatlık önleyici ve koruyucu etkilere sahip olan ayağa binen yükün uygun şekilde dağılmasını sağlayan araç ve gereçlerdir. Ayaktaki problemin durumuna göre kişiye özel olarak üretilebilirken bunun yanında konfora yönelik ve ayak sağlığının korunmasına yönelik kullanılan çeşitleri bulunmaktadır.

Tabanlık Çeşitleri Nelerdir?

Ortopedik tabanlık; Kişiye özel olarak üretilen ve birtakım ayak problemlerinin giderilmesinde kullanılan profesyonel tabanlıklardır.

Kişiye özel tabanlık; ayaktaki problemin uzman hekim tarafından teşhis edilmesinin ardından gerekli test, yürüme analizi ve değerlendirmelerin yapılmasının ardından özel olarak üretilen tabanlıklara kişiye özel tabanlıklar denir.

Sporcu tabanlığı; Ortaya çıkabilecek sakatlıkların önlenmesinde ve ayak yapısının ve sağlığının korunmasında rol oynayan etkili unsurlardan biridir. Yapılan spora göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin, sert zeminde oynanan basketbol, voleybol gibi sporlarda kullanılan tabanlıklar ile dağcılık, doğa sporlarında ya da atletizm gibi sporlarda kullanılan tabanlıklar doğal olarak farklıdırlar. Sporcu tabanlıklarında, sporun niteliği ve gerçekleştirildiği yerin özelliklerinde göre sakatlıkların önlenmesine ve ayak sağlığının korunmasına yardımcı olan özel sporcu tabanlıkları üretilmektedir.

Anatomik tabanlık; piyasada hazır satılan ayak konforunu sağlamak ve ayak sağlığını korumak üzere üretilen tabanlıklardır.

Tabanlık kullanımında, doğru tabanlığın doğru kişide uygulanması son derece önemlidir. Yanlış tabanlık kullanımının ayak sağlığını bozabileceği ve  birçok farklı soruna yol açabileceği unutulmamalıdır. Kişinin ayak yapısı, yürüme analizi sonuçları ve diğer değerlendirmelerle birlikte en uygun kişiye özel tabanlık kullanımına karar verilmelidir.

Yardıma mı İhtiyacınız var?
Merhaba,

Size yardımcı olabilir miyiz?