Edit

Denge Ortopedi Protez ve Ortez yapım, uygulama ve Ayak Sağlığı merkezidir. Sağlık alanındaki çağın gereksinimleri şeklinde takip eden firmamız sağlık sektöründe önemli bir yer tutmaktadır. Protez Ortez, Ayak sağlığı ürünleri, Skolyoz Korseleri ve birçok ürün grubu ile hizmetinizdeyiz.

Protez Bacak

Protez Bacak

Protez Bacak

Protez uygulamalarının en yaygını protez bacak, kişinin çeşitli kazalar, tümör, diyabet ya da damar hastalıklarından dolayı uzvunu kaybetmesi sonucu, yürüme ve günlük hayatını değiştirmeden aktivitelerini yerine getirmesini sağlayan, dıştan eklenerek kullanılan yapay organa verilen isimdir. Ampute işleminden sonra vücutta kalan parçaya ‘güdük’ adı verilir.

Protez Bacak Nedir?

  • Protez bacak herhangi bir kaza sonucu diz altından veya diz üstünden ampute edilen uzvun yerine taktığımız proteze verilen addır.
  • Önce hastanın dizine yük vererek ayakta tutmaya çalışılır. Protez bacak kullanılmasındaki asıl amaç hastayı ameliyat sonrası günlük aktivitelerini yerine getirebilir duruma getirmektir. Başlangıçta geçici bacak protezi yapılmasındaki kasıt hastanın proteze alışması, bütünleşmesi ve proteze yabancılık çekmemesidir. Geçici protez uygulanan hastalarda rehabilitasyon dönemi daha başarılı geçmektedir. Yaraları tam anlamda iyileştiğinde ise asıl kullanacağı kalıcı protezi takılır.

Protez Bacak Çeşitleri

Protez bacak çeşitleri ikiye ayrılmaktadır; diz altı protezleri ve dizüstü protezleri. Diz altı protezinde diz eklemi yoktur, hasta kendi dizini kullanabilir. Diz üstü protezinin ise diz eklemi vardır. Diz altı protezler, bacağın diz altından veya diz hizasından kaybedilmesi durumunda kullanılırlar. Diz altı protezlerin pek çok çeşidi mevcuttur. Ameliyattan hemen sonra uygulanan geçici protez, bu protezlerin kullanımını oldukça kolaylaştırır. Hastanın diz altı proteze uyum ve yürümesini daha başarılı kılar. Diz üstü protezler, bacağın kalça hizası veya altından kaybedilmesi durumlarında kullanılır. Protezin kullanım alanı, yapısı, uyumu önemlidir. Protezin kalçaya sabitlenmesi ve tutunması için ilave bandaj uygulaması yapılabilir. Bundan sonraki protezde kalça dezenfeksiyonu dediğimiz sıfır leğen kemiğine kuvvet vererek beline korse ile bağlayarak yaptığımız protez vardır ama çok fonksiyonel bir protez değildir. Günümüzde artık protezler ile yüksek atlama, üç adım atlama gibi sporlar yapılmaktadır. Bu protezler ana maddesi karbondur ve hepsi sporculara özel yapılmışlardır. Hasta yere sağlam bastığında sıçramaya yol açacak kadar esnekliği olan protezlerdir. Diz altı ve diz üstü protezler ile hastalar hayatlarını çok rahat bir şekilde devam ettirebilirler.

Protez Bacak Nasıl Yapılır?

  • Alçı ile güdük ölçüsü alınır. Kalıbı çıkardıktan sonra ayağın yumuşak dokuya oturması için, kalıbın içine silikondan yumuşak bir malzeme yapılır. Yurt dışından gelen malzemelerin kullanımıyla, birbirine montesini sağlanır. Dinamik kalıp dediğimiz kalıbın da kullanımıyla protezi tasarlıyoruz. Taban kanalı hareketli istenirse, ayak bileğinde hareketli bir kalıp kullanılabilir. Bunları monte ettikten sonra hastanın yürüyerek prova etmesi gerekir.
  • Prova sonrası eğer herhangi bir problem yoksa kozmetik bir sünger kullanarak tıraşlıyoruz. Özel çorabını da giydirerek hastaya teslim ediyoruz.

Protez Bacak Fiyatları

Aktivitesi ve malzemesine göre protez bacak fiyatları değişiklik göstermektedir. Örneğin, klasik bir protez yapım fiyatı çok düşük fakat hasta lüks ve daha kaliteli bir protez kullanmak istiyor. Maddesini titanyum , içine de silikon liner istemesi durumunda malzemeler ile birlikte protez bacak fiyatları da değişmektedir. Bu durum diz altı protez ve diz üstü protezde de aynıdır. Denge Ortopedi olarak, doktorunuzun ve hastanızın tercihine göre uygun bacak protezi fiyatları ile bacak protezi yapmaktayız.

Protez Bacak Silikon Fiyatları

Silikon linerler, diğer adıyla silikon çoraplar, materyali tekstilli-tekstilsiz silikon ya da silikon linerlarpoliüretan olan, güdüğün üzerine giyilen, protezin bacağın üzerinde tutunmasını ve sert soketin güdük üzerinde yapacağı baskıları yumuşatıcı materyallerdir. Güdüğün yapısı, boyu ve hastanın aktivite derecesine göre sınıflandırılmış farklı modelleri Denge Ortopedi’de mevcuttur. İlgili ve eğitimli ortez-protez teknisyeni tarafından en uygun olanı belirlenir. Tüm silikon liner modelleri kolaylıkla temizlenebilir, suya, tere ve farklı mevsim koşullarına dayanıklıdır. Siparişlerinizde silikon liner ölçüsü, kalınlığı ve kullanılacak bacak protezi kalitesi, materyalleri protez bacak silikon fiyatları etkilemektedir. 0212 213 83 43 numaralı telefondan ya da info@dengeortopedi.com.tr mail adresinden fiyatları öğrenebilirsiniz.

Protez Bacak İstanbul

Denge Ortopedi, protez bacak alanında İstanbul’un her bölgesine hizmet vermektedir.
Yardıma mı İhtiyacınız var?
Merhaba,

Size yardımcı olabilir miyiz?