Edit

Denge Ortopedi Protez ve Ortez yapım, uygulama ve Ayak Sağlığı merkezidir. Sağlık alanındaki çağın gereksinimleri şeklinde takip eden firmamız sağlık sektöründe önemli bir yer tutmaktadır. Protez Ortez, Ayak sağlığı ürünleri, Skolyoz Korseleri ve birçok ürün grubu ile hizmetinizdeyiz.

Skolyoz

Skolyoz Korsesi

Skolyoz Korsesi

Denge Ortopedi dünyada güncel gelişmeleri yakından takip edip, uygulayarak, 15 yılı aşkın bilgi birikimi ve tecrübesi ile skolyoz korselerinin üretimini yapmaktadır. Denge Ortopedi uluslararası birçok şirket ile birlikte yürüttüğü çalışmalar ile en etkili tedavi yöntemlerini ülkemize taşımıştır.

Skolyoz, omurganın yana doğru eğriliğine verilen isimdir. Omurganın bel veya göğüs kısımlarında görülebilen, yana doğru eğriliktir. Tek başına olabileceği gibi, arkadan öne doğru anormal bir eğrilik ile beraber de görülür. Skolyoz bulgularında omurganın yana doğru eğriliği, omuz ve kalçaların simetrik durmaması, birinci eğriliği karşılayıcı ikinci bir eğri varlığı, sırt ve/veya bel ağrısı, yorgunluk, nefes darlığı, bir omzun (sağ-sol) öne ilerlemesi görülür.

Skolyoz Korsesi Nedir?

Skolyoz korseleri; kumaş, plastik ve metal karışımından kişiye özel olarak üretilirler. Skolyozun şekline göre leğen kemiklerinden boyna kadar uzanabilirler. Genelde eğiklik açısının tepesindeki yastıkçıklarla karşı tarafa basınç uygulayarak düzeltme sağlanmaya çalışılır.

Skolyoz korsesi, skolyoz hastalığı ilerlemesini azaltma görevi görür. Omurganın yana eğikliği olan skolyozla genellikle ergenlik dönemlerinde sıkça karşılaşırız. Bu rahatsızlık omurgada bir tarafa doğru eğilme olarak başlar. Omurga, sonralarda kendi etrafında dönmesi sonucunda kaburgalarda yamukluk oluşur. Bu etkilerden bazıları sırtta kamburluğa yol açar. Skolyoz genellikle çocukluk dönemlerinde belirmeye başladığı için büyümenin etkisi ile omurgadaki eğrilik de artar. Omurgadaki eğim 25 dereceyi aştığında ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Skolyoz korsesi büyüme ile birlikte artan eğriliği tam olarak düzeltmese bile, hastalığın gelişimini durdurmaktadır. Skolyoz eğer tedavi edilmezse solunum ve gastrointestinal sistemlere ait problemlere, şekli bozuk ve ağrılı bir omurgaya yol açabilir. Hastalık özellikle kız çocuklarında daha ilerleyici olup korse tedavisine ihtiyaç duyulur.

Skolyoz Korsesi Fiyatları

Skolyoz korse fiyatları da değişkenlik gösterir. Kullanılan malzemenin kalitesi ve korse türüne, yöntemine ve hastanın rahatsızlığına göre değişir. Burada önemli olan eğriliği en etkin şekilde düzeltebilecek bir skolyoz korsesi kullanımıdır.

Skolyoz için Korse

Skolyoz korsesi olarak bilinen birçok çeşit korse vardır. Doktorunuz korse seçiminde eğriliğin şekline ve yerleşme yerine göre karar verecektir. Ancak benzer eğriliklerde kullanılan değişik korseler, yapılma tekniklerine, ölçü alınırken kullanılan yöntemlere ve korse yapımında kullanılan malzemeye göre farklılıklar gösterir.­ Skolyoz korse fiyatları da buna göre değişkenlik gösterebilir. Burada önemli olan eğriliği en etkin şekilde düzeltebilecek bir korse kullanımıdır. Korse tipinin ne olduğunun önemi yoktur. Yine de kullanımı kolay ve rahat olan, görsel olarak elbisenin altından belli olmayan bir korseyi çocuklar daha çok tercih edecek ve kabulleneceklerdir.

Skolyoz Korsesi Çeşitleri

Skolyozda eğriliğin yerleşim yerine ve derecesine göre tercih edilecek skolyoz korse çeşitleri değişkenlik gösterebilir. Skolyoz korse çeşitleri; Thoraco-Lumbo-Sacral Orthosis (TLSO), CTLSO (Cervico-Thoraco-Lumbo-Sacral Orthosis) ya da Milwaukee Korsesi, Charleston Bending Korsesi, SpineCor Sistemi.

Skolyoz, Korse ile Düzeltilir Mi?

Skolyoz tedavisi korse ile başarılı sonuç verir. Belirleyici faktör hangi skolyozlu kişiye, hangi yaş grubunda, hangi tür korseyi kullanacağınıza karar verecek uygun, düzenli, kullanım protokollerine uyacak hasta ile birlikte gerçekleşecektir. Skolyoz korse tedavisi uzmanlık gerektirir. En birincil nokta doğru korse belirlenmelidir. Doğru korseyi belirlemek adına en az 22 saat kullanımı gerçekleştirilmelidir. Korsenin belli aralıklarla büyüme çağındaki çocuklarda revize edilmesi, boyunun uzamasına, kilonun artmasına bağlı olarak değişikliklere gidilmesi ve kontrol edici pedlerin kullanılması gibi bir takım işlemlere tabi tutulması gerekir.

Skolyoz Korse Tedavisi

Skolyoz korse tedavisi uzmanlık gerektirir. Amacı omurga eğimindeki artışın engellenmeye çalışılmasıdır. 20 derece ve üzerindeki skolyozlarda (omurga eğriliği) büyük yaştaki çocuklarda olduğu gibi küçük yaş çocuklarda da korse tedavisi gerekebilir. 0-5 yaş arası çocuklarda korse uygulaması zor olması yanı sıra genel anestezi altında yapılan düzeltme, gövdeye alçı uygulanmaktadır. 40 derece ve üzeri skolyoz görülen yaşı büyük çocuklarda ise korse tedavisi uygulanmayabilir. Yaşı küçük çocuklar için ise durum biraz daha farklıdır. Küçük yaş skolyoz korse tedavisi 60 dereceye kadar çıkabilmektedir. Burada amaç omurgadaki eğriliğin ilerlemesini yavaşlatmaktır. 60 derece üzeri eğriliklerde ise skolyoz ameliyatı yöntemi tercih edilmektedir. Bu tedavi büyüme çağında uygulanması ve hastanın bütün kurallara uyması şartı ile oldukça başarılı sonuçlar verir.

Skolyoz Korsesi Faydaları

Uygun hasta, uygun zaman, uygun korse, uygun kullanım ve düzenli takip skolyoz korsesinin sağlıklı bir şekilde etkilerini görebilmeniz için önemlidir. Skolyoz korsesi, aktif iskelet büyümesi esnasında eğriliğin artmasını engellemek için karşı destek olarak görev yapar. Skolyoz eğriliği tespit edildiği derecede kalıp, daha fazla ilerlemesinin ve cerrahi sınıra erişmesinin önüne geçilebildiyse skolyoz korsesi başarılı bir şekilde uygulanmış demektir.

Yardıma mı İhtiyacınız var?
Merhaba,

Size yardımcı olabilir miyiz?